Krótko i an temat: O prawie i adwokatach - O prawie

sprawy rodzinne praga północ

Czy łatwo zostać prawnikiem?


Czy zostanie prawnikiem wiąże się z wieloma wyrzeczeniami? Z pewnością tak! Mamy jednak w Polsce ten przywilej, że osoby naprawdę uzdolnione lub po prostu te, które mają najwięcej samozaparcia, dostaną szansę zostania

Krótko i an temat: O prawie i adwokatach - O prawie sprawy rodzinne praga północ
prawnikiem. Wynika to z faktu, że uczelnie w Polsce na ogół są bezpłatne. Rzecz jasna są też płatne prywatne akademie, ale można stwierdzić, że prawo na Uniwersytecie Warszawskim, czy też prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie to prawdziwa czołówka uczelni w naszym kraju. Do każdej z tych uczelni można dostać się po prostu mając jak najlepsze wyniki w nauce. To kluczowa rzecz dla każdego kandydata na studia, a później dla studenta.



Co trzeba zrobić żeby zostać prawnikiem?


Jak dostać się na studia prawnicze? Jak wygląda ścieżka rozwoju prowadząca do osiągnięcia sukcesu w tej tematyce? Sprawa jest dość skomplikowana, a przede wszystkim wieloletnia. Pierwszym etapem jest odpowiednie zdanie matury i dostanie się na studia prawnicze. Dla wielu jest to moment kluczowy, bo po prostu nie będą mieli oni takiej możliwości. Kolejna istotna rzecz po dostaniu się na studia to wybór odpowiedniej uczelni. Każda uczelnia ma swoją renomę. Warto wybrać tą uczelnię, która ma renomę największą. Wreszcie – same studia. Bardzo trudno się na nich utrzymać. Po studiach robi się aplikację, która jest bardzo zaawansowanym egzaminem wstępnym. Trzeba się do niej w ogromny sposób przygotować!



Prawo – ile kosztują studia?


Czy bezpłatna nauka w Polsce to fakt, czy też może mit? Rozważymy to na przykładzie studiów prawniczych. Owszem, znaczna większość uczelni w Polsce, które mają w swojej ofercie prawo, to uczelnie darmowe. Są to publiczne uczelnie, które nie pobierają żadnych opłat za studia. Tu są jednak pewne wyjątki. Po pierwsze – są tak zwane opłaty wpisowe. To sprawia, że ma się wrażenie, iż studia jednak są płatne. Po drugie, studenci nie mają możliwości otrzymania za darmo podręczników i kodeksów, a przez swoją elitarność są to produkty bardzo drogie. W efekcie wymienione przeze mnie czynniki, w połączeniu z faktem konieczności kserowania ogromnej ilości materiałów sprawiają, że wprawdzie studia prawnicze są bezpłatne, ale usługi dodatkowe kosztują sporo i dla wielu osób jest to duży problem. Na szczęście dla najlepszych uczniów są przewidziane stosowne stypendia naukowe.